מפריחת החלמוניות ברכס הבשנית עד לעין גואיזה

תחילת הסתיו היא גם עונת החלמוניות, מבשר חורף יפהפה ומרשים זה פורח בחודשים אוקטובר עד דצמבר במספר שמורות בישראל, ברמת הגולן על רכס הבשנית וברום של 1158 מ' ניתן לפגוש את החלמונית ואת הסתוונית המשובצת גם יחד...

החלמונית היא גאופיט - צמח רב שנתי אשר חלק ממנו נמצא מתחת לפני האדמה ואחראי לצמיחתו המחודשת בכל שנה.

מידי שנה עולים לרגל מאות ואלפים לחזות בפריחת החלמוניות ואין פלא בכך... פרח החלמונית צהוב, גדול, יפה ובולט על רקע סלעי הבזלת האפורים. בעונת הפריחה אין לצמח עלים אך הפרח בולט ביותר, הפריחה מרוכזת וכל הפרחים באוכלוסייה פורחים יחד בתוך שבועות מעטים.

איך מגיעים לרכס הבשנית ? ניסע בכביש 87 דרך גשר אריק נעבור את צומת יהודיה, נמשיך לעלות בכביש העולה מזרחה נעבור את צומת קצביה וצומת המפלים, נתפתל עם הכביש ליד חושניה, נפנה בצומת בשן צפונה ולאחר כ2.5 ק"מ נגיע לסוף מסלול הנסיעה שלנו: חניה קטנה מצד שמאל של הכביש ליד השלט עין גואיזה עם הסימון הירוק - שם נשאיר רכב אחד.

חלמונית ברכס בשנית

נמשיך ברכבים הנוספים על כביש 98 עוד כ 2.5 ק"מ נגיע לפניה ימינה ונטפס בכביש העולה אל רכס חזקה באחד העיקולים נתחיל לפגוש מצד שמאל (על עמודי טלפון) סימון של "שביל הגולן" (סימון כחול/ ירוק/ לבן )נמשיך לעלות בעקבות הסימון עד לצומת. נחנה את הרכבים ונצא למסלול הרגלי (שימו לב להוראות בטיחות וביטחון לפני צאתכם למסלול והצטיידו בהתאם).

שביל ההליכה שלנו מתחיל בצד ימין של הכביש, נעבור דרך שער ברזל צר ונתחיל ללכת בשביל כבר לאחר כ50 מטר נגיע לרחבה אשר בה פורחים חלמוניות גדולות ויפהפיות ולצדן סתווניות תשבץ - שני זנים של פרחים מרשימים מאוד ונדירים בישראל, נתרשם, נצלם, נמשיך ונדלג בזהירות בשביל היורד מהרכס בין עצי האלון והאלה האטלנטית.

לפנינו יפתחו נקודות תצפית מדהימות על הנוף של רמת הגולן, נמשיך לרדת עם השביל, נגיע לדרך כורכר לבנה, נחצה את הדרך ונמשיך עם הסימון הירוק עוד כק"מ, בשביל העובר בחורש אלונים, אלות ושיזף, עד לדרך הגי'פים בה נפנה ימינה ונפגוש חורבות של כפר צ'רקסי ובמרכזו מעיין בשם עין גו'איזה נעבור את המעיין ונצעד עוד כ400 מטר שם נפגוש את כביש 98 ואת הרכב המחכה לנו בחניה. אורך המסלול כ3 שעות.