פינות חמד בקצרין

פינות חמד בקצרין – אומנות בכל פינה

אומנות בכל פינה : סיור בעקבות פינות חמד בקצרין ובדגש אומנות.  קצרין זוכה בפרסי יופי במשך שנים רבות וברציפות ולא בכדי, פינותיה הנסתרות והגלויות טומנות בהן הפתעות לרוב, לחובבי האומנות מחכים פסלים, פסיפסים ומיצגי אומנות רחוב - להלן סקירה של חלק ניכר מן האוצרות ...

גן הפסלים על שם תמר

מיקום: במרכז קצרין ברחוב שיאון – פינת טיילת נווה.

גן תמר הוא גן פסלים אשר הוקם ונחנך באוקטובר 2000 לזכרה של תמר בן יהודה, גננת מסורה מראשוני קצרין. הפארק המוצל והמטופח, משובץ בפסלי בזלת מעשי ידיו של ישראל בן יהודה ז"ל (בעלה של תמר). בגן תמר שולחנות וספסלי ישיבה ולצדו נמצא גן הזיכרון של קצרין.

*תמר בן יהודה ז"ל – תושבת קצרין, פלמחניקית וגננת, אשת עשייה ורוח, מתנדבת מסורה במד"א, בספריית קצרין, בקליטת עלייה, בארכיון הגולן ובכל מקום בו נזקקה עזרתה – יהי זכרה ברוך.

קיר הפסיפס- אולם תרבות

פסיפס בית התרבות בקצרין

מיקום: אולם התרבות ע"ש אבני - מרכז איתן.

קיר הפסיפס הממוקם על גבי קיר אולם התרבות הנו חלק ממסורת פסיפסים קצרינאית אשר נוצרו כולם באותה הטכניקה ובהובלתו של האומן אריק כלפון מן הישוב אליעד שברמת הגולן. תהליך העבודה אשר לוה את הכנת הפסיפסים מבוסס על שיטת עבודה אותה פיתח אריק כלפון באנגליה ושכלל וביסס גם בישראל, שיטה המשלבת טכניקה עתיקת יומין עם חומרים וכלים מודרניים.

בבניית הקיר שגודלו 34 מ"ר שובצו אבני קרמיקה המורכבות מ- 40 גוונים שונים (חלקן יובאו לארץ במיוחד מספרד ומאנגליה). תהליך העבודה כלל: החלטות לנושא תכני הפסיפס וסגנון הרישומים, הכנת הרישומים והגדלתם, העתקת הרישומים על תבניות סיד, שיבוץ הפסיפסים בתבניות, הדבקה על בד ויציקת הפסיפס על הקיר הנבחר.

והנה מעט ממה שכתבה דניאלה שאול על קיר הפסיפס:

"אריק כלפון, יוצרו של פסיפס אולם התרבות, הצליח לקפוץ, כאילו בלי מאמץ, מעל ל"רף" הגבוה של הגבלות אסתטיות מחמירות שהציב מולו הגולן. באלפי חלקיקים של שברי חרסינה הוא יצר רקמה תוססת, עמוסה בסולמות ריחניים של צבע, צורות, תנועה זורמת, וסמלים, המשתלבים לאמירה שתמציתה מחווה גדולה להוויתו של הגולן. האלמנטים, הנושאים, המחזיקים עליהם את המיחבר - קומפוזיציה בלעז, לקוחים מעברו, בעיקר היהודי, של הגולן, כפי שהוא נחשף בממצאים שבמוזיאון הגולן. כאן העמוד של יהודה החזן מפיק, הכרכוב המפורסם של בית מדרשו של רבי אלעזר הקפר, על נחשיו וחיוויאיו, העגל הקטן על כותרת הבזלת, מנורות ורוזטות המפארות עשרות אבני גזית מבתי הכנסת התלמודיים, ואף מזכרת קטנה שהיו כאן גם אלילים - פסלי אלילי המנחות הכלכוליתים. בטקסטורות, בפטפוט החרישי היפה כל כך של מרקמי הרקע, אפשר לשמוע את הרוח עוברת בגדרות הבזלת הגולניות. הצבעים השקטים המשובצים כתמי צבע עזים, דרמטיים, אי פה אי שם, מוכרים כל כך מנופינו, וכך גם זרימת הצורות ועגלגלותה המתונה של התנועה.וקצרין זכתה."

פסיפסים נוספים של האומן אריק כלפון בקצרין

חזית אולם הספורט.

פסיפס חזית אולם הספורט - אריק כלפון

בית הספר גמלא (עבודה בשיתוף תלמידי בית הספר)

 

 

 

 

 

פסיפס בית הספר גמלא - אריק כלפון

 

 

 

 

 

 

 

עוד על אריק כלפון ואומנותו ניתן לקרוא בקישור הבא: www.arikhalfon.co.il

 

 

 

 

פסלים בכיכרות

כיכר שער העיר

כיכר שיאון (בצומת הרחובות דליות ושיאון) – בכיכר מוצב פסל השער המתכתב עם ממצאי שער בית הכנסת העתיק. פוסל ע"י הפסלים ורדה גבעול ואילן גלבר.

כיכר דליות (בצומת הרחובות דליות וזוויתן)- "שוורים ברוח" הפסל הניצב בכיכר מאז 2001 הנו מעשה ידיו של האומן הטורקי כאמל טופאן, אומן אשר השתתף בסימפוזיון הפיסול בישראל .פסל הסירה ובה שלושה פרים משוחח עם הנוף הנשקף מן הכיכר: כינרת תכולה ועדרי בקר בשדות מרעה גולניים.

כיכר גילבון (בצומת הרחובות גילבון וזוויתן) - בכיכר מוצבים פסליו של הפסל מאיר דינרמן ז"ל מראשוני קצרין.

כיכר זוויתן (כביש 9088 בפניה לפארק קצרין העתיקה) – דולומן תכנון הפסל: אדריכל אבי אור

כיכר היין (פארק התעשייה והתיירות בסמוך ליקב) –בכיכר מוצב הפסל Hope(תקווה) מעשה הפסל ויקטור חלוואני.

שני פסלים נוספים של הפסל חלוואני ממוקמים בכניסה לקצרין ובקרבת מתנס קצרין.