תערוכות רחוב בקצרין

פרוייקט ייחודי וחדשני התואם את הרוח הקהילתית ה"הקצרינאית" ומתקיים בישוב משנת 2009 .

תערוכת הרחוב - מוזיאון חוצות קהילתי של קצרין נמצא בתחילת רחוב שיאון, מול גן הזיכרון וגן הפסלים ע"ש תמר, ובסמוך למגרש החנייה של קניון לב קצרין. שורשיו של המיזם ברעיון אותו הגתה דניאלה שאול, תושבת וותיקה בקצרין, והמשכו בעבודה משותפת של מחלקות המועצה (חינוך, חזות העיר ורווחה) ותושביה. אוצרת התערוכה היא לאה דור, אף היא תושבת קצרין, אמנית ואשת חינוך.

תערוכת הרחוב נועדה גם למתן במה לכוחות מקומיים, וגם בכדי לחשוף את היצירות בפני קהל שלאו דווקא מגיע למוזיאונים ולגלריות. בתערוכת הרחוב הפן הקהילתי מתבטא הן במיקום – ברחוב, במרחב ציבורי בעל נגישות לכל, והן בהרכב המגוון של קבוצת האומנים המשתתפים: ותיקים ועולים, מבוגרים וצעירים (זקן היוצרים בן 76 וצעירי היוצרים בגילאי הגן), גברים ונשים, דתיים וחילוניים, אומנים ידועים וכוחות מקומיים. הפלורליזם מתבטא גם בטכניקות השונות בהן בוחרים המשתתפים להתבטא, והן מתפרסות על ציורים בחומרים שונים כגון צבעי שמן, אקריליק, גואש וסופרלק, קולאז'ים והדבקות, צילומים, עבודות תלת-ממדיות ופיסול בחומרים מגוונים, מיחזור חומרים וטכניקות מעורבות.

תערוכות הרחוב השונות מתחלפות אחת לכמה חודשים, ועסקו במגוון נושאים וביניהם: נופי קצרין והגולן, קיץ, סוף-עונה, חוות החיות, זווית אחרת, רב-מימד, לילה לבן, בית, והיד עוד נטויה.

תערוכת הרחוב נשמרת באדיקות על ידי תושבי קצרין, מונגשת לנכים ומוארת בלילה, וכל מבקר מוזמן להגיע ולהתרשם (ללא תשלום). המעוניינים להשתתף בתערוכות הבאות או להגיב - מתבקשים לפנות בדוא"ל ללאה דור This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מוסיקה - תערוכת רחוב ה-11

למוסיקה גוונים רבים: בקול, בצלילים ובשקט שביניהם.

הנושא נבחר ע"י נציגי המתנ"ס, המועצה המקומית והיוצרים בביתם - אמני קצרין.

נורית אורבך מאירוביץ - מובילת צוות היוצרים בביתם, גילתה בשיחות ובלווי האמנים הרבים שהשתתפו בתערוכת הרחוב, שכל אמן רואה את המוסיקה מנקודת מבטו, ואכן היצירות מגוונות ומוכיחות שוב שבאמנות כמו באמנות היריעה רחבה ביותר.

נורית האמנית הוותיקה ביותר בקצרין "הרימה" ואצרה את התערוכה בהתנדבות וכך סגרה את המעגל משנת 1978 בו אצרה את התערוכה הראשונה ביום קצרין הראשון במלאת שנה לקצרין. היא הסתייעה  בדניאל טישאור ובניסיונה העשיר של רוחה בן דוד האדמיניסטרטיבית ועדה סימוניץ - שאישיותה ומעשיה הן אמנות טהורה שנים רבות.

בתערוכה מעל 40 יצירות, כמות ששנים רבות לא נראו ע"ג הקיר בקניון לב קצרין.

בְּרֵאשִׁית, הָיְתָה בְּרֵאשִׁית. בְּרֵאשִׁית תרבותנו ניצבה, אפילו נצרבה, המילה "בְּרֵאשִׁית", הלא היא המילה הראשונה בספר הספרים, בתנ"ך. ְּרֵאשִׁית היא למעשה המילה הראשונה בתרבות המערבית. וממנה, בשפתנו העברית, נגזרות המילים רֵאשִׁית וראש וראשון, המילים הנחשוניות הפורצות קדימה מתוך התֹהוּ וָבֹהוּ, מתוך החֹשֶׁךְ ההיולי, הקדמון, מתוך האין-שפהוהאין-מילים והאין-מושגים. ומשם והלאה – הבריאה. כל הבריאה כולה. במלוא נוכחותה. היקום כחלל אחיד ומאחד שיש בו גם חֹשֶׁךְ ויש בו גם אוֹר, אבל אין בו עוד "אין".

תערוכת רחוב תשיעית בקצרין.

ילד יודע שהוא ילד. נו, "זאת כל ילד יודע". אבל תפיסת תקופת הילדות שעברנו, זו מתחילה להתגבש רק בעמדנו על סף ההתבגרות. או-אז אנו מתבוננים אחורה, ועם ההתבוננות באות התובנות. בעת שאנו מתבגרים ונאבקים למצוא משמעות למצבנו הקיומי - אנו מתחילים לגבש לנו פרספקטיבה לגבי תקופת ילדותינו. ועם התובנות מתחילה נוסטלגיה, געגוע טמיר לתמימות, למה שהיה ואיננו, ויחד עם זאת – שלעולם לא לגמרי אבד, שעם זיכרונותינו תמיד טמון בתוכנו, חלק ממי שאנחנו.

בתערוכת הרחוב השמינית בקצרין מוצגות 46 יצירות, והיא עוסקת בנושא שחור-לבן - ובעצם בכל מה שביניהם.

מה הם שחור ולבן? לבן שהוא כל הצבעים יחדיו ושחור שהוא העדר צבע. שחור ולבן כמייצגים הפכים מוחלטים, קיצוניים, אך בעת ובעונה אחת משלימים זה את זה; יש ואין, הכול ולא כלום, פנים וחוץ, הפנמה והחצנה, יום ולילה, חושך ואור, טוב ורע, חיובי ושלילי, יין ויאנג, למעלה ולמטה, עבר ועתיד, ימין ושמאל, העולם הזה והעולם הבא. ובין השחור ללבן יש ודאי אינסוף גוונים של אפור ואלה מייצגים את כל טווח הרחב של החוויה האנושית.

ברוכים הבאים לתערוכת הרחוב השביעית בקצרין.

"א' - אוהל, ב' זה בית". לא בכדי אימצה מחאת קיץ 2011 את המילים משירה של נעמי שמר כמוטו וכלוגו לפעילותה. ה- א"ב של קיומנו הוא הבית. החל מימי קדם ועד ימינו - בין אם באוהל, חושה או מחסה, ובין אם בשיכון, וילה או מגדל מגורים יוקרתי, הבית הוא הבסיס, היסוד והמקור לביטחונו האישי של האדם, כדברי הפתגם "ביתו של האדם – מבצרו".

ברוכים הבאים לתערוכת הרחוב החמישית בקצרין. בימים אלו (קיץ 2011) כאשר עשרות ומאות אלפי ישראל מתקוממים ומוחים בין השאר כנגד יוקר המחיה, החלשת מעמד הביניים והפערים העצומים בחברה הישראלית, עשוי אולי להיראות כאילו העיסוק באמנות-לשמה מנותק-משהו מן המתרחש בארצנו. תערוכה זו שלפניכם מוכיחה את ההפך.

ברוכים הבאים לתערוכת הרחוב החמישית בקצרין. הפעם התבקשו היוצרים להביא את הזווית השונה או המבט השונה שלהם, בהתבוננותם באמנות, בחיי היומיום ובחברה הסובבת אותם, בתפיסת עולמם, ברוח ובנפש האדם. כל יצירה נותנת לצופים הצצה לזווית המיוחדת בה חווה היוצר את הנושא, והתערוכה כולה מספקת זווית אחרת למקום בו נפגשות העשייה היצירתית והיצירה הקהילתית.

ברוכים הבאים לתערוכת הרחוב הרביעית בקצרין. רוב המשתתפים הם יוצרים מקצרין והגולן, ומשתתפים בה גם אמנים אורחים.

הפעם נושא התערוכה הוא בעלי-חיים, והיוצרים מציגים בפנינו מגוון של חיות משק, חיות בר, חיות מחמד ואף בעלי חיים דמיוניים. עולם החי מעורר בנו קשת של רגשות ואכן בין היצירות נמצא כאלו העוסקות בקשר שבין האדם לבעלי החיים.

סוף עונה. תערוכת-רחוב שתפקידה לאו דווקא לקשט את הישוב, אלא להעביר מסר, לעורר עניין ותהודה, לגעת בלבם ובדמיונם של אנשים, ליצור קרבה וקשר בין זרים. סוף עונה. שוב ושוב חילופי העונות. סוף הקיץ עם השרפות והקוצים. ואז סתיו וחצב, ושלכת. ושוב חורף, הים סוער, הבריכה ריקה. הדגים... בצלחת. ואז פריחה מרהיבה, ושוב חמניות וחוזר חלילה. סוף הוא תמיד התחלה של משהו אחר.

ברוכים הבאים לתערוכה שנייה במוזיאון-חוצות קהילתי בקצרין. לאור הצלחת התערוכה הראשונה והתגובות הנלהבות מצד אמנים, אנשי מקצוע, תושבי העיר ומבקרים מכל הארץ, הוכפל לאחרונה שטח התצוגה של מוזיאון-החוצות, ובמקום להחליף את היצירות הקודמות הוחלט להציג בפניכם שתי תערוכות זו בצד זו. התערוכה הראשונה בנושא דמויות ונופים בקצרין ובגולן, המוצגת לשמאלכם החל מן המדרגות לחניית קניון 'לב קצרין', ממשיכה במקביל לתערוכה החדשה שלפניכם, שכולה בנושא קיץ. רוב המשתתפים הם יוצרים מקצרין והגולן, ומשתתפים בה גם אמנים אורחים.

לילה לבן הוא לילה שלא מחשיך. חושך ואור - דבר והיפוכו. בלילות הקיץ הקצרים מתקיימים ברחבי העולם אירועים שונים המכונים בשם "לילה לבן", שעיקרם בפעילויות שונות המתקיימות במשך כל הלילה. דבר השיר מספר לנו כי "בלילות הקיץ החמים שום דבר אינו קורה", האומנם? כי הרי בליל קיץ שכזה לפעמים דווקא "לא רוצים לישון, רוצים להשתגע!".

ברוכים הבאים לתערוכה ראשונה במוזיאון חוצות קהילתי בקצרין. הפן הקהילתי מתבטא הן במיקום – ברחוב, במרחב ציבורי בעל נגישות לכל, והן בהרכב המגוון של קבוצת האמנים המשתתפים: ותיקים ועולים, מבוגרים וצעירים (זקן האמנים בן 73 וצעירת היוצרים בת 11), גברים ונשים, דתיים וחילוניים, אמנים ידועים וכוחות מקומיים. הפלורליזם מתבטא גם בטכניקות השונות בהן בחרו המשתתפים להתבטא, והן מתפרסות על ציורים בחומרים שונים כגון צבעי שמן, אקריליק, גואש וסופרלק, קולאז'ים והדבקות, צילומים, עבודות תלת-ממדיות בחומרים מגוונים, מיחזור חומרים וטכניקות מעורבות.