תערוכות רחוב בקצרין

שחור-לבן, תערוכה שמינית

בתערוכת הרחוב השמינית בקצרין מוצגות 46 יצירות, והיא עוסקת בנושא שחור-לבן - ובעצם בכל מה שביניהם.

מה הם שחור ולבן? לבן שהוא כל הצבעים יחדיו ושחור שהוא העדר צבע. שחור ולבן כמייצגים הפכים מוחלטים, קיצוניים, אך בעת ובעונה אחת משלימים זה את זה; יש ואין, הכול ולא כלום, פנים וחוץ, הפנמה והחצנה, יום ולילה, חושך ואור, טוב ורע, חיובי ושלילי, יין ויאנג, למעלה ולמטה, עבר ועתיד, ימין ושמאל, העולם הזה והעולם הבא. ובין השחור ללבן יש ודאי אינסוף גוונים של אפור ואלה מייצגים את כל טווח הרחב של החוויה האנושית.

חלק מן העבודות מתייחסות לנושאים אלו ומבטאות אותם דווקא בצבע, ולעומת זאת חלק מן המשתתפים ניצלו הזדמנות זו כדי להיפטר רק הפעם מן ההתמכרות המובנית שלנו לצבעים החושניים, המפתים, המבלבלים, ולנסות להתמקד רק בשחור ובלבן באלמנטים הפשוטים והברורים ביותר. לעתים להשתמש "רק" בשחור ולבן מאפשר להשיג ניקיון צורני, צלילות מחשבה ונהירות הבעה.

שחור ולבן הם אני ואת ואתה. ואף אחד מאתנו לא באמת שחור. ואף אחד לא באמת לבן. מבחוץ כולנו באים באריזות שונות ובגוונים של חום, מן החום הבהיר הורדרד לחום הכהה כשוקולד, ובין לבין כל מה שאפשרי באמצע. ומבפנים כולנו באים בגוונים שונים של אפור. רובינו לא צדיקים מוחלטים אך גם לא רשעים גמורים, וזו אולי המשמעות של מה זה להיות אדם.

רוב המשתתפים הם יוצרים מקצרין והגולן, משתתפים בה גם אמנים אורחים מן הגליל והעמקים ומיוצגים בה גם פרויקטים חינוכיים וקהילתיים, כדוגמת פעילות הצילום של פרויקט צמי"ד בהנחיית יעל אדרי, יצירה של חברי בית הקשיש בהנחיית אליסיה ושל מועדון הנוער בהנחיית אורי זכריה.

כרגיל, התערוכה נגישה לציבור 24 שעות ביממה ומוארת בלילה

אוצרת התערוכה: לאה דור.

משתתפים: אברהם רוזנפלד וציפי דינרמן / אור אנג'ל / אנדרי קם / אסף רודריגז / אסתי סחייק הר-לב / בית הקשיש בהנחיית אליסיה / דויד מיימוני / חיים אביגל / יובל לופן / יונתן פיגובסקי / לאה דור / מועדון-נוער קצרין: זוהר בן-שושן, נופר רוזנפלד, סתיו ביטון, קמיל פאס, שיר חג'ג', בהנחיית אורי זכריה / מיכה וינדיש / מילי יעקבי / מעיין אטיאס / משה בן-שחר / נגה פיילס / נורית אורבך-מאירוביץ' / סגולה אבוטבול / סמדר שיאחי / עדה סימוניץ / עדית קמחי / עמית וסרמן / ענת רגב / חברי פרויקט צמי"ד : אוריה הבה ושביט עמידן בהנחיית יעל אדרי / פרופ' יוסי גמזו / ציונה צור / רותי לופן / רינה רידמן / רמית אלון / שלומי אילני וסווטה שלג / שמוליק אפטר / תמי חיימוב