תערוכות רחוב בקצרין

ילדות, תערוכה תשיעית

תערוכת רחוב תשיעית בקצרין.

ילד יודע שהוא ילד. נו, "זאת כל ילד יודע". אבל תפיסת תקופת הילדות שעברנו, זו מתחילה להתגבש רק בעמדנו על סף ההתבגרות. או-אז אנו מתבוננים אחורה, ועם ההתבוננות באות התובנות. בעת שאנו מתבגרים ונאבקים למצוא משמעות למצבנו הקיומי - אנו מתחילים לגבש לנו פרספקטיבה לגבי תקופת ילדותינו. ועם התובנות מתחילה נוסטלגיה, געגוע טמיר לתמימות, למה שהיה ואיננו, ויחד עם זאת – שלעולם לא לגמרי אבד, שעם זיכרונותינו תמיד טמון בתוכנו, חלק ממי שאנחנו.

בתערוכה הצנועה שלפניכם נקודות מבט שונות על הילדות. רובןיצירות של מבוגרים ומיעוטן של ילדים ונוער.

הילדות הנגלית לפנינו בציורים היא אוניברסלית. יש בה ביטויים לדמיון ולסיפורי מעשיותעל דובים, גמדים ופטריות, למשחקים בבית ובחוץ, לנדנדה, לכדור, להפרחת בועות סבון, לרכבת ההפתעות, לפאזל ולצעצועים אחרים. זוהי ילדות ישראלית שמריחה ריח מלוח של חוף-ים וניחוח מתוק של גלידה מרעננת בשמש שלנו, העזה, אבל יש כאן גם ביטוי סנטימנטלי לילדות מאד אירופאית של מי שלא נולד כאן והנושא עמו נוף ילדות מושלג או יערות בשלכת אדומה.

מעבודות רבות עולה קשר מיוחד בין הילד לטבע ולבעלי החיים: לטיפוח חיות מחמד, לביקור בגן-חיות או בחוות רכיבה, לטיול בשדה פורח, למשחק בחוץ או סתם למציאת משהו מעניין בחצר.

אך הילדות איננה תקופה מושלמת שזיכרונה מעלה רק את מה שהיה נעים וטוב בה. לפעמים אנו נזכרים בסיוט לילי, בפחד, לפעמים בבדידותו של הילד היחיד מול החברה או במצבי התכנסות ומופנמות. ולפעמים הגעגוע למה שהיה ולמי שהיה עמנו ואיננו, וגם למי שאנו עצמנו היינו – מעלה דוק עדין של עצב.

העבודות הקטנות הן של תלמידי התכנית החינוכית "ניצוצות", ילדים בני 10-12 (מכיתות ה'-ו') על סף גיל ההתבגרות.הנושאים שבחרו מגוונים.תהליך העבודה כלל התבוננות וחקר, תכנון מוקדם, קשר אישי לנושא המתואר והתנסות במיומנויות של ציור וצבע.תכנית "ניצוצות" עוסקת בקידום ובטיפוח ילדים ובני נוער מצטיינים באמנויות על ידי יצירת מסגרת איכותית למימוש כישוריהם הייחודיים, תוך דגש על פיתוח ערכי מצוינות אישית וחברתית.

לצדן של עבודות הילדים מוצגות גם שתי עבודות של נערות בנות 15 מאולפנת גילה שבקצרין. עבודות הילדים והנוער מנסות לתפוס את הרגע החמקמק של התגבשות התודעה שהיא עדיין ילדית אבל גם בוגרת, והן עוזרות לגלות לנו מה זה בשבילם להיות ילד.

רוב היוצרים הם תושבי קצרין ומשתתפים בה גם אורחים מן הגולן והגליל.

לאה דור, אוצרת

משתתפים:

אורי זכריה / אירנה בלוב / אנדרי קם / דויד מימוני / ד"ר עדית קמחי / ורד לנס / יונתן זוהר / יונתן פיגובסקי / לאה דור / לוסי פז / נורית אורבך-מאירוביץ' / סמדר שיאחי / עדה סימוניץ / פרופ' יוסי גמזו / ציפי דינרמן / מועדון גמלאים מועשר / אולפנת גילה, קצרין: אור כהן ושרה ושלה / חדווה ברדה ומלי אלמושנינו / תכנית "ניצוצות" בהנחיית אורנה אורן / הילדים: אופק כהן ואריאל וייס / גאיה סלע / הלל ליבוביץ' ורחל אנגלמאייר / טאי גרוולאס, עוז קוראי ועופר נקש / יובל קידר ותום ברקוביץ' / יהונתן לוגסי ונתנאל סדן / טליה אפלבאום וטליה גלעד / מאור הילמן