תערוכות רחוב בקצרין

זוית אחרת, תערוכה חמישית

ברוכים הבאים לתערוכת הרחוב החמישית בקצרין. הפעם התבקשו היוצרים להביא את הזווית השונה או המבט השונה שלהם, בהתבוננותם באמנות, בחיי היומיום ובחברה הסובבת אותם, בתפיסת עולמם, ברוח ובנפש האדם. כל יצירה נותנת לצופים הצצה לזווית המיוחדת בה חווה היוצר את הנושא, והתערוכה כולה מספקת זווית אחרת למקום בו נפגשות העשייה היצירתית והיצירה הקהילתית.

המשורר והפזמונאי פרופסור יוסי גמזו כותב על התהליך היצירתי ועל הדהודו בחיינו. ציונה צור מציגה את היקום ההולוגרפי של האדם המתבונן בעולם ורואה את עצמו משתקף, מתפזר ומתמזג בחלקיו. יצירותיהן המשותפת של עדה סימוניץ ויעל אדרי מחברות בין הטקסט השירי לצילום המשוחח עם הטקסט. קבוצת יצירות מביאות זווית התבוננות רעננה בהתנהגות האדם וחלקן מתבוננות מחדש בבעלי חיים. שולמית קראווני מביאה צילום מן השריפה הגדולה בשמורת גמלא, ולעומתה שותל יובי לופן שתילי בננות חיים על קיר התערוכה. קבוצת עבודות בעלות גוון חברתי מביאות רוח מחאה אל הדו-שיח הציבורי, ועבודתו הגרפית של שמוליק אפטר מייצגת את הרוח הצעירה של להקת רגאיי מקומית.

הזוית הקהילתית של התערוכה משתקפת הפעם גם במספר פרויקטים חינוכיים: ציורי המנדלות של תלמידי "חינוך לפסגות" של בתי-הספר גמלא ודרכי-נעם, עבודת המיחזור של ילדי החטיבה צעירה "אפק", הפסיפס של מועדון "תנופה", וצילום מן היוזמה החינוכית "חיות וחוויות".

חודש לפני פתיחת התערוכה הלך לעולמו ברוך דגני, ממייסדי העיר קצרין, ותערוכה זו מוקדשת לזכרו. שנה לפני מותו צילמה הצלמת רינה נגילה את ברוך ורינה דגני עבור ספר קצרין. בצילום המרגש נראה ברוך מנשק את ראשה של אשתו. לרוב אנו מורגלים בצילומים רומנטיים המציגים זוגות צעירים ויפים, ואילו כאן הצילום המיוחד מביא זווית אחרת של זוגיות בגיל הזהב. ברוך, שהיה בצעירותו איש בטחון, לוחם מחתרת לח"י לפני קום המדינה ואף ישב בכלא במצרים, הרשה לעצמו בערוב ימיו להראות פן שונה, חמים, רגיש ואינטימי.

לאה דור, אוצרת

משתתפים

אברם רוזנפלד / אורי זכריה / אלעד בודנשטיין / / אסתי סחייק הר-לב / ורדה בן-חורין / חטיבה צעירה "אפק" / "חינוך לפסגות" של בתי-הספר גמלא ודרכי-נעם / חן אלטוף / טוהר טלמור / יובל לופן / יעל אדרי / יפה זונשיין / לאה דור / לוסי פז / ליל שרף / נגה פיילס / נורית אורבך- מאירוביץ' / משה בן-שחר / מועדון "תנופה" / עדה סימוניץ / עדית קמחי / עודד גורביץ / עוזי זכאי / פרופ' יוסי גמזו / ציונה צור / ציפי דינרמן / רחל אנדר / רינה נגילה / שמוליק אפטר / תמי חיימוב / הפקה: רוחה בן-דוד